• Shqip
 • English
 • E shtunë, 19 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Politikë Të gjitha

  Gazetari pyet Taulant Ballën: A ka kërkuar Gjermania “peshq” në rrjetën e drejtësisë?


  Taulant Balla u pyet nga gazetarët nëse Angela Merkel ka kërkuar si kusht për “Po”-në e hapjes së negociatave, dërgimin e “peshqve” para drejtësisë.

  Pyetja e gazetarit pas takimit të kreut të Grupit Parlamentar të PS-së me Sekretarin e Shtetit Parlamentar të Gjermanisë, Christian Lange, ishte:

  “Kryeministri Rama pati një takim me kancelaren Merkel në Gjermani. A ka kërkuar Gjermania peshq në rrjetën e drejtësisë?”.

  Kësaj pyetjeje Balla iu përgjigj:

  “Në historinë e procesit të fillimit të bisedimeve, gjithmonë fillim i bisedimeve ka edhe çështje prioritetesh. 35 kapitujt e marrëveshjes së anëtarësimit janë një spektër i gjerë që kërkon reforma në të gjithë sektorët. Shqipëria ka kapitullin e 23-24 qe lidhen me shtetin e së drejtës. Ato janë të domosdoshme dhe ndaj pa qëllimin hapen të parat dhe mbyllen të fundit”.

  Kapitujt 23-24 lidhen me reformën në Drejtësi- konkretisht: Kapitulli 23 – flet për Gjyqësorin dhe të drejtat themelore, ndërsa Kapitulli 24 – flet për drejtësinë, lirinë dhe sigurisë./ Tiranapost.al

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]