• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 22 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Gara për në Gjykatën e Lartë, dalin emrat e juristëve që plotësuan kushtet dhe të skualifikuarit


  Zbardhen emrat e kandidatëve që kualifikohen për në Gjykatën e Lartë. Mësohet se nga 22 kandidatë që aplikuan, 13 prej tyre nuk janë kualifikuar, njëri është tërhequr dhe vetëm tetë prej tyre kanë mundur që të kalojnë këtë fazë, për të vijuar me tej garën. Ajo që vërehet në listë është emri i ish prokurorit të përgjithshëm Theodhori Sollaku, gjithashtu drejtori i Shkollës së Magjistraturës Sokol Sadusha, përfaqësues nga bota akademike apo ish zyrtarë të KLD të cilët janë kualifikuar.

  Kandidatët që janë kualifikuar:

  Jetmira Rragami
  Ervin Pupe
  Rezarta Melo
  Theodhori Sollaku
  Kestrin Katro
  Sokol Sadushaj
  Ilir Panda
  Ardita Alsula

  Kandidatë që janë dorëhequr: 
  Irena Nino

  Kandidatë që janë skualifikuar: 

  Segjio Mazreku
  Ndue Pjetra
  Ergys Misha
  Aldona Sulaj
  Lindita Troja
  Alma Loci
  Hermina Albunesa
  Agron Lamaj
  Vjosa Bodo
  Shaqir Hasanaj
  Anton Lleshaj
  Altin Binaj
  Jordan Daci

  22 kandidatët aplikuan për vendet vakante në Gjykatën e Lartë, pasi anëtarët u shkarkuan nga vettingu. Tashmë Këshilli i Lartë Gjyqësor do të përzgjedhë emrat e katër fituesve nga tetë kandidatët që janë në garë për në Gjykatën e Lartë.

  Që Gjykata e Lartë të funksionojë duhet të jenë 19 anëtarë, 6 prej tyre gjyqtarë me karriere dhe 3 nga avokatia, shoqëria civile, pedagogë apo jurist me eksperiencë mbi 15 vite. Të parët që do zgjidhen do jenë tre anëtarët nga jashtë sistemit të drejtësisë.

  * Në bazë të rregullores çdo kandidat duhet ë ketë 15 vite pune si avokat dhe të mos ketë mbajtur funksione partiake. / Tiranapost.al. E.B

  Gjykata e Lartë drejt funksionalitetit. Mbyllet hetimi për kandidatët, ja kush janë ata

  Soreca takohet me kryetaren e KLGJ-së: Me rëndësi që së shpejti Gjykata e Lartë të jetë funksionale

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post