• Shqip
 • English
 • E martë, 15 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Franca e njeh Serbinë si “partnerin e parë në rajon”, Macron e viziton më 15 dhe 16 korrik


  Ndonëse Franca mbetet kritike për anëtarësimin e Shqipërisë në Bashkimin Europian, për Serbinë shfaq një qendrim krejt ndryshe. Këtë e tregon edhe deklarata e ambasadorit francez në Serbi, Frederic Mondoloni, i cili tha se vizita e presidentit francez, Emmanuel Macron në Serbi më 15 dhe 16 korrik, është shenjë e interesimit të Parisit për Serbinë si “partner i parë në rajon”.

  Kjo vizitë, sipas tij, shpreh edhe interesimin e shtetit francez për Ballkanin Perëndimor.

  “Kjo tregon një interes të ri të Francës për Ballkanin Perëndimor në përgjithësi, dhe dëshirën që marrëdhënies dypalëshe me Serbinë – sigurisht partnerin tonë të parë në rajon – t’i japim një shtysë të re”, tha ai.

  Ambasadori njoftoi hapjen e një zyre rajonale të Francës në Beograd, për të ndihmuar në forcimin e lidhjeve “evropiane” dhe për të siguruar “tranzicionin drejt zhvillimit të qëndrueshëm”. /Tiranapost.al/

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected]