• Shqip
 • English
 • E diel, 26 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Të gjitha YouPost

  Foto/ Si u festua në Tiranë përvjetori i parë i Kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret (1929)


  Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Shtator 2019

  “Excelsior” ka botuar, të martën e 15 tetorit 1929, në faqen n°6, fotografitë e ceremonisë së përvjetorit të parë të kurorëzimit mbret të Ahmet Zogut, të cilat, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, i ka sjellë për publikun shqiptar:

  1929)

  Me rastin e përvjetorit të parë të kurorëzimit të Ahmet Zogut si Mbret i Shqipërisë, u zhvilluan në Tiranë festime të mëdha, përfshirë një paradë madhore, gjatë së cilës një regjimenti të ri iu dorëzua flamuri.

  Fotografitë tona tregojnë :

  1. dorëzimin e flamurit kolonelit të regjimentit të ri në prani të mbretit, të cilin e dallojmë në rangun e parë të grupit të personaliteteve të mbledhura në të majtë;

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

  2. mbretin (x), stafin e tij në tribunën zyrtare gjatë paradës;
  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
  3-katër motrat e mbretit që vëzhgojnë paradën, të veshura me kostume kombëtare të grave shqiptare.

  Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

   

  Tiranapost.al. / https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1929-festime-te-medha-ne-tirane-me-rastin-e-pervjetorit-te-pare-te-kurorezimit-te-ahmet-zogut-si-mbret-i-shqiperise-foto/.

   
   


   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post