• Shqip
 • English
 • E diel, 18 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Foto/ Protesta e jelekverdhëve sa vjen e bëhet më keq. Njëri humbi katër gishtat


  Protesta e të shtunës me jelekverdhët francezë që ka hyrë në javën e trembëdhjetë nuk ka qenë kurrë kaq kaotike, me të bërtitura, dhunë, arrestime dhe aksidente. Numri i protestuesve shënoi sërish rritje, me deri në 10 mijë të cilët u konfrontuan me policinë. Euronews shkruan se një nga protestuesit humbi katër gishta nga një pajisje shpërthyese të hedhur nga policia.

  Image result for Yellow Vest protester loses 4 fingers in violent clash in France

  Në jug të Francës, policia mundi të bllokojë liderin e jelek-verdhëve Maxime Nikolle pasi tentoi të kalonte kufirin për tu bashkuar me protestuesit italianë.
  I pyetur nga gazetarët në vendngjarje, ai tha: Qeveritë e Francës dhe Italisë janë të ndryshme, por mes francezëve dhe italianëve nuk ka dallime, ne jemi njësoj.
  Megjithatë nuk u rezervua të shprehej kundër zv/kryeministrit Luigi Di Maio i cili në fakt i mbështet francezët, Nikolle tha se politikanë të tjerë po mbështesin një lëvizje për të cilën nuk dinë asgjë./ Artikulli marrë nga Euronews/ Tiranapost.al. 

  Image result for Yellow Vest protester loses 4 fingers in violent clash in France

  Image result for Yellow Vest protester loses 4 fingers in violent clash in France