• Shqip
 • English
 • E martë, 16 Korrik 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Foto prekëse të vajzës së vogël dhe djemve të major Tanushit teksa mbahen homazhet në nder të tij


  Në ceremoninë e Lamtumirës së major Tanushit që po mbahet në Muzeun Historik Kombëtar janë edhe fëmijët e tij, dy djemtë dhe vajza e vogël. Në fotot më poshtë shihet vogëlushja e Majorit vetëm 1 vjeçe me një kordele të bardhë në kokë dhe djali i madh dhe i vogël i tij të cilët qëndrojnë pranë nënës së tyre. Në një moment djali i madh iafrohet arkivolit ku ndodhet trupi i babait të tij, Klodian Tanushi i cili humbi jetën në një mision në kampin Abaz në Letoni dhe mbushet me lot nga dhimbja për babanë.

  Dy djemtë e major Tanushit me nënën e tyre

  Të pranishëm në ceremoni janë edhe personalitete, ku mbërriti edhe presidenti Meta. Pas përfundimit të ceremonisë shtetërore, trupi i tij do të përcillet për në banesën e fundit, tek Varrezat e Dëshmorëve të Atdheut në Tiranë./ Tiranapost.al. 

  Vajza 1 vjeçe e major Tanushit me nënën 

  Foto/ Sot ditë zie, flamuri në gjysmështizë. Mbahen homazhe për ‘Dëshmorin e Atdheut’, major Tanushi

  Foto/ Xhaçka i jep titullin “Dëshmor i Atdheut” për babain, djali i Major Klodian Tanushit shkrehet në vaj