• Shqip
 • English
 • E premte, 23 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Epidemia e fruthit, ISHP ka një thirrje për prindërit


  Instituti i Shëndetit Publik (ISHP) i bën apel prindërve të vaksinojnë fëmijët nga epidemia e fruthit.

  Në një postimi në Facebook, ISHP thekson se: “fruthi mund të bëhet sëmundje serioze dhe fëmijët mund të mbrohen nëpërmjet vaksinës Fruth- Rubeolë-Shyta sipas kalendarit kombëtar të vaksinimit”.

  Sipas ISHP një në dy persona me fruth vdesin nga sëmundja pavarëisht trajtimit të mirë.

  Kujtojmë se rastet me epideminë e fruthit janë shtuar ndjeshëm në Evropë në krahasim me vitet e kaluara. Një ditë më parë ISHP bëri me dije se nuk a vend për panik në Shqipëri, pasi janë marrë masat e nevojshme dhe nuk ka raste të fruthit.

  * Ky post u realizua nga Eneida Daci. Lajmi i referohet njoftimit të ISHP. Copyright Tiranapost.al

  Image may contain: text

  Alarmi i fruthit në Europë, po në Shqipëri? Ja njoftimi i rëndësishëm i ISHP