• Shqip
 • English
 • Tuesday, 21 January 2020
 • Shqip
 • English
 • Current Issues News

  The concessionaire failed – From now on military forces will guard the airport territory


  Minister of Defence, Olta Xhaçka, stated that the military forces will now protect the airport territory. This new measure comes after the security breach that resulted in a second masked robbery. The robbers were able to get inside an airplane and steal 10 million dollars that were destined to go in an Austrian bank.

  “Yesterday’s occurrence was very grave. It cannot happen in a such importance area. The concessionaire failed to fulfil his duty in taking precautionary measures concerning the airport safety. Its security strategies failed. I’ve made an official request to put military forces inside the airport’s territory. The situation asks for urgent intervention. Our aim is guarantying the safety of the travellers”, concluded minister Xhaçka./Tiranapost/A.C

   

  Në kushtet e një papërgjegjshmërie të përsëritur të koncesionarit, për të respektuar detyrimet e tij ligjore për garantimin e sigurisë së aeroportit, kam urdhëruar që në perimetrin e sigurisë së aeroportit “Nënë Tereza”, të vendosen efektivë të Policisë Ushtarake dhe Batalionit Special të Forcave tona të Armatosura.

  Publiée par Olta Xhacka sur Mercredi 10 avril 2019
  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post