• Shqip
 • English
 • E martë, 15 Tetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Moti Rajoni Të gjitha

  Europa në emergjencë nga ngrirja


  Edhe Europa ndodhet në alarm për shkak të situatës nga temperaturat e ulëta, reshjet e dëborës dhe ngricat. Gjendja duket mjaft alarmante atje ndërkohë që Greqia shpalli gjendjen e emergjencës.

  Stuhitë dhe temperaturat e ulëta të rrezikshme për jetën kanë vazhduar nëpoithuajse gjithë pjesën e Europës duke bërë që edhe Papa Francais të tërheqë vëmenendjen për të pastrehët që janë më të prekurit nga moti dhe ngrirja. Në Evropën perëndimore dhe qendrore kanë humbur jetën të paktën 51 persona, shkruan “The Telegraph”.

  Në Serbi, punonjësit e ndihmave kanë ndihmuar qindra emigrant fjetën në parqe dhe strehime të improvizuara.

  Moti ekstrem i dimrit ka mbërthyer Europën në ditet e fundit duke shkaktuar më shumë se 10 të vdekur lumenj të ngrirë dhe liqene, si dhe fluturime të anulluara.

  Dy njerëz vdiqën nga i fotohti në Poloni të shtunën duke rritur numrin e të vdekurve që nga 1 nëntori. Temperatura ran ë minus 30 gradë Celsius në mallet e jugut të Polonisë.

  Në Itali, tetë vdekje u shënuan nga i ftohti, duke përfshirë edhe një njeri i cili ndërroi jetë në bodrumin e një ndërtese të papërdorur në Milano, dhe një tjetër në një rrugë në Firence.

  Image result for Deep Freeze in Europe

   

  Në Beograd, kryeqytetin e Serbisë, disa qindra njerëz, kryesisht nga Afganistani dhe Pakistani, qëndruan në një depo të braktisur doganore nga stacioni i autobusëve të qytetit, ku organizatat e ndihmës shpërndanë ngrohje, batanije, rroba dhe ushqim në një përpjekje për ti mbajtur ato të ngrohtë.

  “Ne të gjithë jemi duke punuar së bashku për të ndihmuar këta njerëz”, tha Mirjana Milenkovski, një zëdhënëse për agjencinë e  refugjatëve.

  Ndërsa shumica e disa mijë emigrantëve në Serbi kanë qëndruar në qendrat e azilit në vendin ballkanik, dhe qindra kanë refuzuar ta bëjnë këtë, në kërkim të mënyrave për të lëvizur në drejtim të Evropës Perëndimore.

  Në Bullgari policia tha se dy burra nga Iraku dhe një grua Somali kanë vdekur nga i ftohti në malet pranë Turqisë me rrugën drejt Evropës. Shumë në depo të Beogradit ishin të sëmurë, pas disa ditësh në të ftohtit ekstrem, tha se punëtorët e ndihmave.

  Related image

   

  “Ditët e ardhshme janë kritike, dhe me siguri gjendja shëndetësore e këtyre njerëzve është duke u përkeqësuar”, tha Stephane Moissaing, MSF Shef i Misionit në Serbi.

  920x920

  Policia  gjermane tha të dielën se gjeti 19 emigrantë duke përfshirë pesë fëmijë në një ndalesë të autostradës në Bavari të cilët janë duke vuajtur nga hipotermia, pasi shoferi i tyre u zhduk dhe i la ata në anën e pasme të një një kamioni  për orë të tëra në të ftohtë

  Në vende të tjera, masat emergjente u shpallën në disa komuna në jug dhe jugperëndim të Serbisë. Dhjetëra fshatra në rajonin e largët  Serb janë mbyllur nga dëbora e madhe, duke bërë evakuimin e rreth 100 personave nga ekipet e emergjencës. Autoritetet thanë se 70 kilometra e gypave të ujit atje ishin ngrirë.

  Image result for Deep Freeze in Europe

   

  Fshatra të shumta në Bullgarinë veriore gjithashtu kanë mbetur pa energji elektrike dhe ujë. ndërprerjet e energjisë janë raportuar edhe në të gjithë rajonin.

  Porti i Barit në Mal të Zi në Adriatikun jugore u myll që të shtunën, ndërsa lëvizja  në det u pezullua për ditë në Kroacinë fqinje.

  Policia në Bullgari tha se një tren pasagjerësh doli nga shinat djelën pasi ajo goditi një grumbull i dëborës në pjesën qendrore të vendit. Bora shënoi 20 cm në Stamboll, Turqi, ndërkohë që janë pezulluar fluturimet

  Image result for Deep Freeze in Europe

  Dhjetra rrugë  kryesore mbetën të mbyllura në Rumani për shkak të borës së madhe dhe disa lëvizje  të trageteve në mes të Rumanisë dhe Bullgarisë mbi Danub u anulluan.

  Katër shtetas portugeze u vranë kur një autobus rrëshqiti në një rrugë akullt në lindje të Francës të dielën në mëngjes. Rruga është e njohur për aksidente fatale.

  Akulli  në të gjithë Gjermaninë veriore dhe perëndimore ka shkaktuar aksidente të panumërta dhe të plagosur.

  Ndërkohë për Moskën  temperatura ka shënuar sot-37 gradë  Celsius (minus 17 Fahrenheit) kishte asnjë arsye për të shmangur duke shkuar për një udhëtim biçikletë grup.

   

   

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected] ose 068 408 1690