• Shqip
 • English
 • E premte, 22 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Personazh Showbiz Të gjitha TIP top

  Drita Pelingu, dashnorja e qindra roleve që në realitet dashuroi vetëm një burrë


  Kur shumë vajza nuk vazhdonin dot as 8-vjeçaren, Drita Pelingu u regjistrua në të parën shkollë arti për aktore. Me të gjithë kundër dhe duke prishur marrëdhëniet e mira me familjarët, Drita është e para grua që ndoqi një shkollë të tillë dhe bëhet fjalë për vitin 1945. Dhe bëri mirë, se nisi punën si aktore që në moshën 20-vjeçare duke luajtur në mbi 150 role në teatër dhe kinematografi për 65 vjet; role burrash e role grash.

  (Drita Pelingu, foto nga Google)

  “Unë kam luajtur në të shumtën e rasteve rolin e dashnoreve dhe dekolteja nuk më është ndarë gjatë gjithë jetës në skenë”, tha diku, dikur gruaja që dashuroi në jetë vetëm një burrë, babain e vajzave të saj, këngëtarin e ansamblit Hysen Pelingun.

  (Drita Pelingu, foto nga Google)

  Ndarë nga jeta që në 2013-n, me intervista të dhëna rrallë, gjatë gjithë jetës, por sërish shumë prezente dhe familjare për të gjithë./Tiranapost.al

   

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post