• Shqip
 • English
 • E enjte, 20 Qershor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Politikë Të gjitha

  Ditmir Bushati: Miratimi i Marrëveshjes së Prespës zhbllokon rrugën drejt NATO dhe BE


  “Votimi përfundimtar i Marrëveshjes së Prespës nga Parlamenti maqedonas është një demonstrim i qartë i aftësisë politike për të hapur rrugën drejt NATO-s dhe BE-së. Kontributi i partive politike shqiptare edhe njëherë u dëshmua si faktor vendimtar. Urime!”, – kështu shkruan në Twitter ministri i jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati.

  Megjithëse ai është shkarkuar nga posti i ministrit, vazhdon ende të qëndrojë në detyrë deri në miratimin e ministrit të ri dhe deri atëherë Bushati kryen misionin e kryediplomatit duke përshëndetur vendimin më të fundit të parlamentit maqedonas që sapo miratoi emrin e ri të Republikës së Maqedonisë së Veriut./Tiranapost.al