• Shqip
 • English
 • E hënë, 18 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Libra Të gjitha

  Ditë e patolerueshme-Alain Borne


  Ditë e patolerueshme
  Shkëmbimi i gjakut me ujin
  Të mbjellat ulërijnë përgjatë rrugëve
  Ku pluhuri qep xhaketa të verbëra,
  trupa të shpërndarë
  lulëkuqe të gjalla të qerreve.
  Dielli fluturak
  Thith ujin e puseve tanë
  rrëketë heshtin në xunkthat magjepës.
  Dëshira është tek gjahu i lakmuar
  Që djersa e vesh
  Gjaku më i mpiksur
  Fryn në zemrat e zeza
  Shpresën e ndriçimit

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post