• Shqip
 • English
 • E shtunë, 25 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Deri sa të ketë Drejtësi jo, mos e harro kurrë Gërdecin!


  #15MARS
  #MOSEHARROKURREGERDECIN

  Deri sa te kete #Drejtesi, jo,
  Mos e harro kurre #Gerdecin!

  Ishte dhe eshte,
  #KrimiShtetit!
  Kerkush nuk mund ta zhbeje kete,
  as vete e as me prokuroret dhe,
  as me gjykatesit e tij!

  Thelbi i Gerdecit ishte:
  TRAFIKU U ARMEVE DHE MUNICIONEVE!

  Demontimi ishte aktivitet plotesues,
  i qellimte, legalizuar nga #QEVERIAESALIBERISHES,
  per te maksimizuar fitimet.

  Po e perseris, thelbi ishte #TrafikuiArmeve!

  NUK U HETUA KURRE!
  NUK GUXOI KUSH TA HETONTE!
  As trafikun, as Qeverine e Berishes, as Ushtrine e tij, as supertrafikantin qe
  e njihnin fare mire pas emrave te shumefishte ne Ballkan,
  te gjithe ne listen e zeze te trafikut!

  Trafiku i armeve prodhoi
  Fabriken e Vdekjes!
  I duhej si mbulim, si paketim ne fillim,
  si demontim vdekjeprures por
  me fitim kolosal nga shfrytezimi i nje grushti njerezish te varfer e ne nevoje per pune-mes tyre gra e femije,
  me pas!

  I POQEN TE GJALLE!
  Krim me makaber ne kete vend nuk ka patur kurre, kurre!

  Ky vend nuk do te jete kurre i drejte,
  i ndershem e ne paqe,
  pa hetuar e ndeshkuar deri ne fund,
  politikanet e pushtetaret e perfshire ne trafikun e armeve e municioneve nga Gerdeci.

  Ate dhe aty ku nuk hetua kurre!
  Mos harroni,
  ata jane gjalle dhe ne politike;
  NUK KANE IKUR, JANE PO ATA!
  Babezia i beri bashke ne Gerdec,
  donin maksimumin per vete-superfitimet natyrisht dhe,
  e ngriten dhe e kontrolluan biznesin kriminal me familjaret e tyre!
  E zhvilluan ate biznes ne kafsheri te plote, duke shfrytezuar gra e femije,
  ju morren shpirtin aty!

  JANE PO TE NJEJTET NJEREZ!
  Nuk kane ikur kund! Jane mu ketu!
  Bejne sikur nuk kujtohen per sot,
  por e djeshmja i tmerron!
  Sali Berisha i pari,
  ne ate kohe e kete kohe,
  ministrat e tij vendimmarres ne Qeveri-perjashtuar dy kundershtues te provuar e te zhdukur prej tij nga PD;
  Ministri i Mbrojtjes e Shefi i Ushtrise pas tij, vendimmarres e te perfshire ne kete histori;
  Lulzim Basha anetar i asaj qeverie e vendimmarres edhe ky!

  Askush nga ata qe u perfshine ne Gerdec nuk ka ikur.
  Jane kapur me thonje ne politike per ti shpetuar drejtesise ne cdo kohe,
  pergjithmone! Tani qe prokuroret e gjykatesit e tyre garante po ikin, jane kapur me thonj pas Shqiperise!

  Ky ishte shënimi i gjatë i zv/kryeministrit Erion Braçe, sot me 15 mars, në 11 vjetorin e Gërdecit, nga ku 26 persona ndërruan jetë pas shpërthimit dhe 300 u plagosën. Braçe thotë se askush nuk guxoi të hetonte mbi aktivitetin e paligjshëm të trafikut të armëve dhe demontimit të tyre, nga burra, gra dhe fëmijë. Deri sa të vendoset Drejtësia, Gërdeci nuk duhet harruar kurrë, shkruan Braçe. / Copyright/ Tiranapost.al. E.B

  https://www.instagram.com/p/BvCQchrHP__/?utm_source=ig_web_copy_link

  VIDEO/ 11 vjet nga tragjedia e Gërdecit. Krimi i pandëshkuar me 26 të vdekur dhe 300 të plagosur