• Shqip
 • English
 • E shtunë, 16 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Amvisa Perfekte Lifestyle Receta e ditës Të gjitha TIP top

  Çaji me pjeshkë i Edi Gogut i sfidon 30 gradët


  Meqë jemi në stinën e frutave, Edi Gogu na tregoi recetën e çajit freskues me nektar pjeshke.

  Përbërësit dhe përgatitja

  3 pjeshkë të pjekura mirë (të lara e të qëruara) të cilave u heqim bërthamat.

  4-5 lugë gjelle mjaltë organik

  1 litër ujë.

  Të gjitha sa më sipër i vendosim në një tenxhere dhe i vendosim mbi zjarr. I lëmë të ziejnë për 5 minuta dhe pasi i heqim nga zjarri i bëjmë pure me grirësin elektrik. E hedhim nektarin e përftuar në një kanë qelqi.

  Ndërkohë përgatisim 1 litër çaj të zi për të cilin na nevojiten: 1 litër ujë i vluar dhe 10 gr çaj i zi (ose 4 qese çaj i zi). E vendosim çajin në një çajnik dhe mbi të hedhim ujin e ngrohtë. E lëmë të lëshoje shijen për 3 min dhe e heqim filtrin ose qeset e çajit të zi.

  I lëmë të ftohen dhe më pas i vendosim veç e veç në frigorifer. Kur janë ftohur aq sa dëshirojmë, marrim një gotë qelqi dhe hedhim 1 masë çaji dhe 1 masë nektari pjeshke.

  I hedhim kuba akulli, disa kokrra mjedra, 2-3 gjethe menteje dhe e shijojmë.

  *Ky post është realizuar nga Fabjola Hije receta marrë nga Edi Gogu

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post