• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 19 Qershor 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Busti i Skënderbeut vendoset në komunën arbëreshe


  Busti i Heroit Kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu është vendosur sot në Portocannone, njëra prej katër komunave arbëreshe të Rajonit të Molises.

  Në ceremoni morën pjesë kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi dhe kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla. Kryetari i komunave arbëreshe të Rajonit të Molises të Italisë Donato Toma ftoi Ruçin të zbulonin bustin.

  “Skënderbeu na ka lidhur me kristianizmin me qytetërimin europian. Ta gëzoni bustin e heroit tonë kombëtar”, tha Ruçi.

  “Festë e paharrueshme sot në bashkinë e Portocannone, njëra prej katër komunave arbëreshe të Rajonit të Molises, për Gjergj Kastriot Skënderbeun dhe për flamurin kuq e zi”, tha kryetari i grupit parlamentar socialist Balla./Tiranapost/A.C