• Shqip
 • English
 • E hënë, 16 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Amvisa Perfekte Të gjitha

  Biskotat Amerikane që i shijuam në Tiranapost!


  Në zyrën e Tiranapost sot erdhi Arbri, të cilit i pëlqen shumë të bëjë ëmbëlsira. Dhe duke qenë kështu nuk mund të vinte duarbosh. Recetën e biskotave amerikane me dy lloj çokollatash që i shijuam ne, po jua tregojmë edhe ju. Për 10 minuta janë gati!

  PËRBËRËSIT PËR BISKOTA AMERIKANE

  700 gr gjalp

  750 gr sheqer kaf

  6 kokrra vezë

  20 gr sodë buke

  Pak vanilje

  1250 gr miell

  150 gr kakao

  60 gr mjaltë

  120 gr vaji

  350 gr çokollatë e bardhë

  350 gr çokollatë e zezë

  PËRGATITJA

  Në mikser vendosim gjalpin dhe sheqerin kaf dhe i rrahim derisa masa të bashkohet.

  Më pas shtojmë vezët, dhe pastaj mjaltin.

  Miellin, kakaon, sodën, vaniljen dhe çokollatat i bashkojmë bashkë në një enë dhe i përziejmë në mikser dhe i lëmë derisa të bashkohen të dy masat. Pastaj i presim me formën e lugës që e përdorim për akullore.

  PJEKJA

  180 Gradë për 10-12 min./ Copyright Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post