• Shqip
 • English
 • E martë, 21 Janar 2020
 • Shqip
 • English
 • Amvisa Perfekte Lifestyle Të gjitha TIP top

  Biskota të varura në bredh, nga Adda’s All


  Edhe t’i  hash edhe të zbukurosh bredhin e festave, edhe aroma të zgjasë shumë. Blogerja shqiptare Ada, e blogut Adda’s All, ka postuar një recetë të thjeshtë biskotash feste

  Për rreth 35-40 biskota

  350 gr. miell 00

  1 vezë

  100 gr. sheqer

  150 gr. mjaltë

  150 gr. gjalpë të ftohtë

  pakëz kripë

  1 lugë e vogël sode buke

  1 lugë e vogël me kanellë

  1 lugë e vogël me pluhur karafili

  gjysëm luge e vogël me arrë myshku

  2 lugë të vogla me xhenxhefil pluhur

   

  Pjesa e dekorit:

  1 e bardhë veze

  100 gr. sheqer pluhur

  ngjyrues ushqimor sipas dëshirës

   

  Përgatitja

  Një një përzierës vendosni miellin, sheqerin, aromat, sodën e bukës, gjalpin e prerë në kubikë të vegjël, vezën dhe mjaltin. Përzijeni derisa të bëhet një brumë. Hiqeni punojeni me duar dhe formoni një top. Mbështilleni me qese kuzhine dhe vendosni në frigorifer të pushojë për rreth 2-3 orë.Pastaj, me ndihmën e pak mielli hapni një petë me trashësi 3-4 ml. Me forma të ndryshme prisni brumin dhe vendosini në një tavë furre me letër poshtë. Piqini në furrën e ngrohur në 180°C për rreth 10-12 minuta. Nxirini dhe bëni shpejt e shpejt në disa prej tyre disa vrima me ndihmën e një kunje dhëmbësh duke e rrotulluar kunjën rreth vetes që vrima të bëhet e plotë. Lërini të ftohen plotësisht.

  Tani rrihni të bardhën e vezës duke shtuar pak nga pak  sheqerin pluhur derisa të bëhet një masë e trashë dhe e ngjeshur. Ndajeni në enë të ndryshme dhe ngjyroseni me ngjyrën që dëshironi. Trasferojeni pastaj në një qese pastiçerie me grykën e hollë si shiringë dhe bëni dizenjo të ndryshme sipër biskotave. Lërini të thahen për disa orë. Pastaj në biskotat që keni bërë me vrimë shkoni ndonjë spango dhe varini te pema juaj.

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post