• Shqip
 • English
 • E hënë, 15 Korrik 2019
 • Shqip
 • English
 • Amvisa Perfekte Lifestyle Të gjitha TIP top

  Me bast që pasi ta provosh, kjo do jetë ëmbëlsira jote e çdo të diele?


  Shija kërcitëse e fëstëkëve dhe shija kremoze e çokollatës janë sekreti që fshihet në këtë ëmbëlsirë. Mund të shoqërohet me pana të rrahur ose me akullore. Më poshtë ke recetën, të cilën ne jemi të bindur që do ta mësosh përmendësh

   

  Përbërësit

  250 g çokollatë e zezë e copëtuar

  50 g fëstëkë pa kripë

  5 lugë rum

  250 g gjalpë

  6 vezë

  125 g sheqer

  60 g miell

  1/2 zarfi pluhur pjekës

  150 g çokollatë e zezë e pacopëtuar

  20 cl pana

   

  Përgatitja

  Parangroh furrën në 180 gradë, lyej me gjalpë një formë keku dhe mbushe fundin me fëskëtë. Shkri çokollatën dhe gjalpin në mikrovalë ose në banjëmari. Rrih të verdhat e vezëve me sheqerin derisa të zbardhen, shto miellin, pluhurin pjekës, rumin, çokollatën me gjalpin dhe në fund të bardhat e vezëve, pasi t’i kesh rrahur më parë. Hidhe masën tek forma dhe piqe në furrë për 30 minuta. Hiqe dhe lëre të ftohet. Për kremin e çokollatës, ziej panën, hidhe mbi çokollatën e grirë dhe shto pak gjalpë. Përzieje. Përhape mbi ëmbëlsirë dhe më pas prije dhe shërbeje.