• Shqip
 • English
 • E enjte, 22 Gusht 2019
 • Shqip
 • English
 • Aktualitet Të gjitha

  Austrian Airlines do rinisë transportin e parave nga Rinasi, por me një kusht


  Pas ngjarjes së Rinasit, Austrian Airlines pezulloi prej dy javësh transportin e parave nga aeroporti ndërkombëtar i Tiranës drejt Vjenës, ku ishte edhe destinacioni i parave të vjedhura. Por Austrian Airlines po shikon mundësinë e rifillimit të transportit të parave. Lajmin e ka bërë me dijë News 24 që ka kontaktuar me email, dhe zëdhënësja Tanja Gruber ka thënë se kur gjithçka të jetë e sigurit, atëherë do rifillojë shërbimi i transportit të parave Cash. Megjithatë nuk ka dhënë një datë specifike dhe ka theksuar se do bëhet një inspektim i gjithë departamenteve. Vetëm pas këtij inspektimi do të merret një vendim për të rifilluar transportin e vlerave.

  Grabitja Rinas (6)

  Ja çfarë ka thënë zëdhënësja Tanja Gruber:

  “Pas grabitjes së avionit tonë 0S848 më datë 9 prill në aeroportin e Tiranës, Austrian Airlines pezulloi transportin e ngarkesave me vlerë si një masë emergjente. Që nga grabitja jemi duke u marrë me situatën. Ne po planifikojmë të rifillojmë transportin e ngarkesave me vlerë, gjithsesi sot nuk mund t’u konfirmojmë një datë të caktuar. Në ditët në vijim do bëhet një inspektim i gjithë departamenteve. Vetëm pas këtij inspektimi do te marrim një vendim për të rifilluar transportin e vlerave”.

  Sa i përket ngjarjes, sot u kap i dyshuari i pestë. Ai ëhtë Elton Pikli, 32 vjeç nga Kruja. Të arrestuarit e tjerë janë: Oltion Veseli, Alkond Bengasi, Renaldo Sula, E. Pikuli dhe Saimir Cela. ndërsa Admir Murataj ndërroi jetë gjatë shkëmbimit të zjarrit me policinë. / Tiranapost.al. E.B

  Foto/ Një nga të arrestuarit për grabitjen në Rinas pranon që ka modifikuar furgonin ‘Hetimi Tatimor’

  Kapet në Bullgari i dyshuari i pestë për vjedhjen e miliona eurove në Rinas