• Shqip
 • English
 • E mërkurë, 26 Qershor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha Tech

  Astronautët bëjnë ulje emergjente! Problem gjatë rrugës për tek Stacioni i Hapësirës


  Astronautët po bëjnë një ulje emergjente pasi raketa e tyre ruse Soyuz nuk funksionoi në vajtjen deri në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës. Në një njoftim zyrtar, NASA shkruan se ka ndodhur një defekt dhe ekuipazhi po kthehet në Tokë, duke bërë ulje emergjente.  Ekipet e kërkimit dhe shpëtimit po mundohen të gjejnë lokacionin e të bëjnë pritë drejt vendit ku janë drejtuar astronautët. Raketa u ngrit nga Kazakistani me astronautin Alexey Ovchinin dhe amerikanin Nick Hague në bord./ Tiranapost.al Elisa Bajrami. 

  Image result for International Space Station.