• Shqip
 • English
 • E premte, 22 Nëntor 2019
 • Shqip
 • English
 • Rajoni Të gjitha

  Anëtarësimi i Maqedonisë së Veriut në NATO/ SHBA i thotë PO protokollit, ja si votuan senatorët


  Senati Amerikan ka ratifikuar sot protokollin për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut në NATO. Lajmin e ka bërë me dije, deputeti i LSDM-së Muhamed Zeqiri në një postimi në Facebook ku shkruan:

   “Shtetet e Bashkuara te Amerikes ratifikuan protokolin per anetaresimin e Republikes se Maqedonise se Veriut ne NATO!!!”.

  Sipas rezultateve, 84 senatorë kanë votuar pro anëtarësimit , dy senatorë kanë votuar kundër, ndërsa 14 të tjerë nuk votuan fare.

  Kujtojmë se Ratifikimi i Protokollit deri tani është votuar nga shumica e shteteve anëtare. Shefi i NATO-s Jens Stoltenbeg pas vizitës në Shkup me 28 janar tha se Malit të Zi i është është dashur një vit për tu anëtarësuar.

  Sipas kësaj logjike, pritet që procesi i anëtarësimit të Maqedonisë në NATO të përmbyllet gjatë vitit 2020./ Tiranapost.al. 

  Stoltenberg: Maqedonia mund të anëtarësohet në NATO për një vit

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post