• Shqip
 • English
 • E shtunë, 25 Maj 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  Airlines Ethiopian/ Kutia e Zezë zbulon thirrjet e pilotit për tu kthyer urgjent në aeroport


  Detaje të reja janë publikuar pas gjetjes së kutizë së zezë të avionit të Airlines Ethiopian që u rrëzua e për pasojë humbën jetën 157 njerëz, përfshirë nëntë anglezë. Piloti i avionit ka kërkuar nën panik që të rikthehet në aeroport vetëm pak minuta para se të rrëzohej. Kjo për shkak se u has në probleme me ekuilibrin dhe qëndrueshmërinë e avionit sapo u ngrit në qiell. Kjo është zbuluar nga regjistrimi i zërit të pilotit i cili raportoi disa herë për probleme.

  An Ethiopian Boeing 737 flight leaves the hanger in Nairobi on January 26, 2010. The crash of an Ethiopian Airlines jet, in which 90 people are feared dead on January 25, 2010, comes as a blow to a company considered the jewel of Ethiopia's industry and tipped for exponential growth. AFP PHOTO/SIMON MAINA (Photo credit should read SIMON MAINA/AFP/Getty Images)

  Sipas New York Times, avioni po lëvizte lart e poshtë me shpejtësi marramendëse dhe piloti nuk mundi dot të mbante kontrollin. Një zëdhënës i Airlines Ethiopian ka thënë se pilotit i është dhënë menjëherë leja për tu kthyer në aeroport, por situata ka dalë jashtë kontrollit dhe brenda pak minutave ndodhi tragjedia.

  Workers erect floral installations at the scene where the Ethiopian Airlines Boeing 737 Max 8 crashed shortly after takeoff on Sunday killing all 157 on board, near Bishoftu, or Debre Zeit, south of Addis Ababa, in Ethiopia Wednesday, March 13, 2019. Much of the world, including the entire European Union, has grounded the Boeing jetliner involved in the Ethiopian Airlines crash or banned it from their airspace, leaving the United States as one of the few remaining operators of the plane involved in two deadly accidents in just five months. (AP Photo/Mulugeta Ayene)

  Autoritetet franceze po hetojnë teksa kanë siguruar të dhëna nga regjistruesit e zërit e ndërsa në Etiopi zyrtarët po marrin mostra AND-je nga të afërm të viktimave për të bërë identifikimet e trupave, pasi flitet se kanë qenë pasagjerë nga 35 kombësi të ndryshme.

  Kujtojmë se edhe Shqipëria i është bashkuar vendimit të Agjensisë Evropiane të Sigurisë në Operim të Aviacionit, duke ndaluar fluturimin e avionëve Boing 737-8 dhe 737-9 Max, në hapësirën ajrore shqiptare./ Tiranapost.al. E.B

  BISHOFTU, ETHIOPIA - MARCH 12: Forensics investigators and recovery teams collect personal effects and other materials from the crash site of Ethiopian Airlines Flight ET 302 on March 12, 2019 in Bishoftu, Ethiopia. All 157 passengers and crew perished after the Ethiopian Airlines Boeing 737 Max 8 Flight came down six minutes after taking off from Bole Airport. (Photo by Jemal Countess/Getty Images)

  BISHOFTU, ETHIOPIA - MARCH 12: Forensics investigators and recovery teams collect personal effects and other materials from the crash site of Ethiopian Airlines Flight ET 302 on March 12, 2019 in Bishoftu, Ethiopia. All 157 passengers and crew perished after the Ethiopian Airlines Boeing 737 Max 8 Flight came down six minutes after taking off from Bole Airport. (Photo by Jemal Countess/Getty Images)

  Rrëzimi i avionëve, Shqipëria ndalon fluturimet e Boing 737-8 dhe 737-9 Max