• Shqip
 • English
 • E hënë, 17 Shkurt 2020
 • Shqip
 • English
 • Botë Showbiz Të gjitha

  6 dekada pas vdekjes, publikohen fotot e Merlin Monrosë në morg


  Kjo foto, që paraqet këmbën e një viktime në morg, i përket Merlin Monrosë, e konsideruar si mbretëresha e bukurisë femërore. Është pjesë e një koleksioni që ka mbetur i papublikuar për rreth 6 dekada, shkrepur nga fotografi i famshëm Lih Uiner.

  Një pjesë e tyre do të publikohen për të parën herë në një cikël dokumentarësh, që do të transmetohen në televizionin amerikan Fox, që do të përpiqen të hedhin dritë mbi vdekjen e Monrosë. Sipas variantit zyrtar, ajo u vetëhelmua me ilaçe.

  Fotografitë janë shkrepur në morgun e Los Angelesit, aty ku trupi i pajetë i yllit të bukurisë së viteve ’50-’60 ruhej në kasetën me numër 33. I biri i fotografit që i shkrepi fotot rrëfen se i ati nuk kishte dëshirë të publikoheshin fotot, për të ruajtur imazhin që Monro kishte krijuar në media.

  Në dokumentarin e televizionit amerikan rrëfehet edhe mënyra si u shkrepën ato foto. /Tiranapost.al/

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post