• Shqip
 • English
 • E hënë, 23 Shtator 2019
 • Shqip
 • English
 • Lifestyle Shëndet Të gjitha

  6 aroma për të ndryshuar humorin


   

  Displaying foto 1.jpg

  Do të qetësohesh, të karikohesh me energji, të mbushësh mushkëritë me ajër? Hidhi një sy këtyre aromave

  Për t’u ndier seksi nuhat kanellë

  Displaying foto 2.jpg

  Aroma e saj provokon një qark të shkurtër në tru, që mund të të kujtojë një takim shumë të nxehtë (jo rastësisht shumë parfume kanë në përmbajtjen e tyre kanellë). Kështu je gati për një darkë me drita të kuqe.

  Për t’u ndier e lumtur nuhat bluzën e tij

  Displaying foto 3.jpg

  Sipas disa studimeve, aroma e djersës mashkullore shkakton tek partnerja e tij një efekt qetësues. E shpifur? Jo, nëse bëhet fjalë për dashurinë tënde, aroma e të cilit të elektrizon. Falë një mekanizmi të quajtur “comfort smelling”, sapo të nuhatësh bluzën që ai ka zhveshur, do të ndihesh menjëherë e lumtur.

  Për t’u ndier e shoqërueshme nuhat një buqetë lulesh

  Displaying foto 4.jpg

  Aromat e luleve stimulojnë veprimtarinë sociale. Lulet kujtojnë momente feste, prandaj truri reagon duke të të bërë më të hapur ndaj botës. Je e ftuar në një festë? Ço dhuratë një buqetë me lule.

  Për t’u ndier optimiste nuhat një krem solar

  Displaying foto 5.jpg

  Aromat përpunohen në sistemin tonë limbic, qendra e emocionale e trurit, që depoziton  edhe kujtimet.  Ja pse kujtimet e lidhura me verën të sjellin menjëherë emocione pozitive që mund të kesh përjetuar në det. Një bateri për humorin.

  Për t’u ndier efiçente nuhat rozmarinë

  Displaying foto 6.jpg

  Sipas një prej studimeve më të fundit, rozmarina përmirëson kujtesën falë një përbërësi aromatik që vepron në funksionalitetin njohës. Mjafton një nuhatje për të fuqizuar aftësitë e tua nëpërmjet qarkullimit të gjakut.

  Për t’u ndier e qetë nuhat një mollë (ose kastravec)

  Displaying foto 7.JPGDisplaying foto 8.jpg

  Është vërtetuar se aromat e freskëta kanë një efekt qetësues dhe të ndihmojnë që të ndihesh më i sigurt. Molla dhe kastraveci janë edhe ushqime shumë të shëndetshme.

  Reklamo biznesin tënd në TIP Na kontakto në [email protected] ose 068 408 1690