• Shqip
 • English
 • E martë, 10 Dhjetor 2019
 • Shqip
 • English
 • Botë Të gjitha

  20 vjet nga vdekja tragjike me avion e djalit të presidentit Kennedy, gazetarja e njohur amerikane poston videon e intervistës me të


  View this post on Instagram

  Today is the 20th anniversary of the plane crash that claimed the lives of John F. Kennedy Jr., Carolyn Bessette and her sister, Lauren Bessette. A couple of months before his death, I sat down with John F. Kennedy Jr. on the @todayshow for what would turn out to be his last TV interview. I remember being so excited to interview him because like so many others, I had a giant crush on him! On the day of our interview, he rode his bike to the studio at 30 Rock, which was pretty typical for him. Speaking with John on camera, he was kind, self-effacing, and surprisingly open. He spoke freely about a lot of very personal things, from his relationship with his mother, to whether he thought his father would be proud of his career. I’ll never forget when, two month later, on a Saturday in July 1999, my late sister Emily called me to say that John had died in a plane crash. Three lives ended that night; so heartbreaking for their families. But for the country, the hope and promise of Camelot seemed to be extinguished for good. #jfk #johnfkennedyjr

  A post shared by Katie Couric (@katiecouric) on

  Kjo intervistë e John F. Kennedy Jr u realizua vetëm pak muaj para aksidentit fatal me avion, në të cilin djali i ish-Presidentit amerikan ndërroi jetë bashkë me motrën e tij, Lauren Bessette.

  Gazetarja e njohur amerikane Katie Couric e risjell sot në kujtesë në 20-vjetorin e ngjarjes tragjike.

  “Disa muaj para vdekjes së tij, u ula me John F. Kennedy Jr në “Today Shoë”, e cila u bë intervista e tij e fundit televizive. Më kujtohet se isha shumë e emocionuar ta intervistoja, sepse si shumë të tjerë, kisha një simpati shumë të madhe për të. Në ditën e intervistës ai erdhi me biçikletë në studio, gjë që ishte tipikja e tij. Të flisja me John para kamerës, ai ishte i sjellshëm, modest dhe çuditërisht i hapur. Ai foli hapur për shumë nga gjërat e tij personale, nga marrëdhënia e tij me nënën, deri te fakti nëse babai do të ishte krenar për karrierën e tij. Nuk do ta harroj kurrë, kur dy muaj më vonë në një të shtunë të korrikut 1999, motra ime e ndjerë Emily më telefonoi për të më thënë se John ishte vdekur në një aksident me avion. Tre jetë morën fund atë natë, shumë thyerje zemrash për familjet e tyre”, shkruan gazetarja në një postim në Instagram./ Tiranapost.al

  Për t’u bërë pjesë e grupit "TiranaPost" mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Tirana Post